JĘZYK ANGIELSKI W NASZYM PRZEDSZKOLU!

Zakończyliśmy kolejny rok wspaniałej przygody z językiem angielskim. W tym roku w naszym przedszkolu realizowaliśmy autorski program nauki języka angielskiego, którego celem była nauka poprzez dobrą zabawę oraz tworzenie warunków do naturalnego kontaktu z językiem w codziennych sytuacjach. Szczególnie dbałam o to, aby dzieci budowały pozytywne skojarzenia z językiem i mogły zanurzyć się w nim (tzw. immersja językowa). W tym celu między innymi język angielski towarzyszył dzieciom podczas posiłków oraz w postaci napisów na różnych przedmiotach i elementach przedszkolnej sali. Najważniejszymi zasadami organizującymi proces dydaktyczny było nauczanie języka zawsze w odniesieniu do konkretu, do nauki wykorzystywałam przedmioty i obrazy, które dziecko może poczuć swoimi zmysłami oraz uczyłam zasad gramatyki podając dzieciom gotowe przykłady do zabawy i powtarzania. Istotną rolę podczas zajęć odgrywała muzyka oraz piosenki, tworzenie bajek w języku angielskim, poznawanie elementów środowiska naturalnego w tym języku, gry tematyczne i edukacyjne oraz codzienne rytuały (np.: „Enjoy your meal!” przed posiłkiem). Dzieci poznawały język angielski również podczas regularnych wyjść do lasu w ramach dwujęzycznego projektu edukacyjnego „Czarodziejski Las/Enchanted Forest”.

Podczas swojej pracy, spotkałam się z dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem rodziców w utrwalanie ze swoimi dziećmi przerabianego na zajęciach materiału i piosenek. Efekty pracy miałam przyjemność podziwiać zarówno podczas zajęć, uroczystości przedszkolnych, jak i rocznego konkursu wiedzy z języka angielskiego. Dzieci wykazały się niezwykłym poziomem umiejętności, niebywałą naturalnością w komunikacji oraz wspaniałymi cechami charakteru. Konkurs odbywał się w duchu rywalizacji, wyjątkowej koncentracji i motywacji, które znacząco przekroczyły oczekiwane tzw. normy rozwojowe. Z wielkim entuzjazmem przygotowuję się do kolejnego roku nauki języka angielskiego z naszymi przedszkolakami! See you soon!

Aleksandra Kilian – nauczyciel języka angielskiego

— zamek