PIERWSZE DNI MOJEGO DZIECKA W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM CZARODZIEJSKI ZAMEK

 

Nasze dziecko rozpoczyna swą przygodę z przedszkolem i często towarzyszy temu doświadczeniu wiele trudnych emocji i wrażeń. Jak sprawić, aby te pierwsze dni były czasem skutecznej adaptacji? Jak przygotować siebie na chwile rozstania i ukoić dziecięcy lęk przed opuszczeniem?

U każdego dziecka proces adaptacji przebiega indywidualnie i zazwyczaj trwa około miesiąc czasu, ale warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Przygotujmy nasze dziecko poprzez zajęcia adaptacyjne oraz opowieści i bajki przybliżające przedszkolny świat. W Przedszkolu Publicznym Czarodziejski Zamek oferujemy zajęcia w ramach Klubu Śmiałka Umiałka, dzięki którym dzieci szybciej pozbywają się lęku, oswajają się z nowym miejscem oraz nawiązują więzi z innymi dziećmi i opiekunami. Koncentrujmy się na pozytywach – życzmy dziecku miłego dnia i nastrajajmy je używając optymistycznych słów (np.: „Baw się dobrze!”). Żegnajmy i witajmy nasze dziecko z uśmiechem! Niezwykle istotne jest, abyśmy zatrzymali nasze lęki dla siebie i powstrzymali się przed wyrażaniem swych niepokojów w obecności dziecka. Nie przedłużajmy momentu rozstania – pożegnajmy się z naszym dzieckiem ciepło, ale stanowczo, jednocześnie zapewniając je, że na pewno po nie wrócimy. Bądźmy słowni, gdy obiecujemy dziecku, że odbierzemy je po obiedzie. Dziecko musi nam ufać i polegać na naszym słowie, jeśli pragniemy, aby czuło się bezpiecznie. Starajmy się nie nagradzać dziecka za pójście do przedszkola lub karać, gdy wyraża trudne emocje. Skoncentrujmy się na budowaniu pozytywnych skojarzeń z przedszkolem i pomagajmy dziecku w nawiązaniu więzi z nauczycielką i innymi dziećmi, polubieniu przedszkolnych zabawek, zajęć czy jedzenia. Nasze dziecko buduje swój obraz świata w oparciu o to, co czuje i słyszy od rodziców, dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy mówili o tym, co miłe, dobre i interesujące. Absolutnie nie straszmy dziecka pozostawieniem w przedszkolu. Zapewnijmy natomiast, że wszystkie dzieci troszkę tęsknią za swymi mamusiami i tatusiami a rodzice zawsze przychodzą po swe dzieci, ponieważ bardzo je kochają. A po powrocie do domu, warto, abyśmy każdego dnia znaleźli czas na radosne bycie i zabawę z naszym dzieckiem. W razie przedłużających się trudności adaptacyjnych, zachowajmy spokój i szukajmy wsparcia ze strony wykwalifikowanych pracowników Przedszkola Publicznego Czarodziejski Zamek a z ich pomocą z pewnością będziemy mieli te ciężkie chwile pomyślnie za sobą!

— zamek